Materiały dotyczące działalności
RAD GOSPODARKI WODNEJ REGIONÓW WODNYCH MAŁEJ WISŁY I GÓRNEJ ODRY.
Podstawy prawne działalności Rad
Rada Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego MW i GO utworzone zostały przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach na podstawie art. 100 - 101 Ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jednolity: Dz. U. z dnia 7 grudnia 2005r., Nr 239; poz. 2019 – OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RP z dnia 18 listopada 2005r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo wodne) /w zw. z art. 3-4 Ustawy/; oraz na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy, przyporządkowania zbiorników wód podziemnych do właściwych obszarów dorzeczy, utworzenia regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz podziału obszarów dorzeczy na regiony wodne /§ 4 Rozporządzenia/; (Dz. U. Nr 232, poz. 1953)*.
* Aktualnie obowiązująca regulacja prawna: ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 czerwca 2006 r. w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy i regionów wodnych (Dz. U. Nr 126 poz. 878 z dnia 14 lipca 2006 r.)
Zakres kompetencji
Rada Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego MW i GO sa organem opiniodawczo-doradczym dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach - w zakresie działania Rady znajduje się wyrażanie opinii w sprawach gospodarowania wodami w przyporządkowanym jej regionie wodnym - w szczególności:
- projektów warunków korzystania z wód regionu wodnego,
a) dokumentacji, o których mowa w art. 113 ust. 3 /tj. sporządzanych przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej dla poszczególnych regionów wodnych:
- identyfikacji znaczących oddziaływań antropogenicznych i ocenę ich wpływu na stan wód powierzchniowych i podziemnych,
- identyfikacji oddziaływań zmian poziomów wód podziemnych,
- wykazów wód powierzchniowych i podziemnych wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia,
- wykazów wód powierzchniowych wykorzystywanych do celów rekreacyjnych, w szczególności do kąpieli,
- wykazów wód powierzchniowych przeznaczonych do bytowania ryb, skorupiaków i mięczaków oraz umożliwiających migracje ryb,
- wykazów wód wrażliwych na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych,
- analiz ekonomicznych związanych z korzystaniem z wód/.
b) i wykazów, o których mowa w art. 113 ust. 4 /tj. wykazów:
- obszarów przeznaczonych do poboru wody w celu zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia,
- obszarów przeznaczonych do ochrony gatunków zwierząt wodnych o znaczeniu gospodarczym,
- jednolitych części wód przeznaczonych do celów rekreacyjnych, w tym kąpieliskowych,
- obszarów wrażliwych na eutrofizację wywołaną zanieczyszczeniami pochodzącymi ze źródeł komunalnych,
- obszarów narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu, pochodzącymi ze źródeł rolniczych,
- obszarów przeznaczonych do ochrony siedlisk lub gatunków, ustanowionych w ustawie o ochronie przyrody, dla których utrzymanie lub poprawa stanu wód jest ważnym czynnikiem w ich ochronie/.
- projektów planów ochrony przeciwpowodziowej regionu wodnego,
- projektów planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy
- planowanych przedsięwzięć związanych z odbudową ekosystemów zdegradowanych przez eksploatacje zasobów wodnych
- projektów inwestycji związanych z gospodarowaniem wodami w regionie wodnym,
- projektów programów, o których mowa w art. 47 /tj. programów działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych, o którym mowa w art. 84 ustawy - Prawo ochrony środowiska; wprowadzanych w drodze rozporządzenia dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej/,
- projektów gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich planów gospodarki odpadami w zakresie ochrony zasobów wodnych.
Rada składa się z 30 członków - powoływanych przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej /KZGW/ - na wniosek dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Na członka Rady powołana może być osoba, która daje rękojmię prawidłowego, efektywnego pełnienia przyjętych na siebie obowiązków - w zgodzie z normami prawnymi, a także wykazuje bardzo dobrą znajomość problemów regionu wodnego. W razie zaistnienia potrzeby, przy Radzie powstawać mogą stałe lub doraźne komisje albo zespoły specjalistyczne składające się z członków Rady; do pracy w przedmiotowych komisjach/zespołach zapraszane mogą być również osoby spoza składu Rady.
Do zgłaszania swoich kandydatów upoważnione są:
- organy samorządu terytorialnego,
- organizacje gospodarcze, rolnicze, rybackie oraz społeczne związane z gospodarka wodna,
- zakłady korzystające z wód,
- właścicieli wód nienależących do Skarbu Państwa.
Członkowie rady powoływani są na 4-letnią kadencję. Bieg terminu I kadencji Rady rozpoczął się 18 sierpnia 2003r.; natomiast II kadencja rozpoczęła się w dniu 17 października 2007r.
Odwołać członka Rady przed upływem terminu kadencji może Prezes KZGW (na wniosek organizacji, która zgłosiła jego kandydaturę). Wydatki związane z działalnością Rady (konieczne dla realizacji zadań) pokrywane są ze środków Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Członkom Rady oraz zapraszanym na posiedzenia specjalistom zamieszkałym poza miejscowością, w której odbywa się posiedzenie przysługuje zwrot diet, kosztów podróży i noclegów. Obsługę biurową Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Małej Wisły zapewnia Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Do organizacji rad regionu stosuje się odpowiednio przepisy art. 98 Ustawy – Prawo wodne.
Wszelkie uwagi na temat brakujących materiałów lub problemów z ich ściągnięciem prosimy zgłaszać w Dziale Informatycznym RZGW Gliwice:
Tomasz Klimek - kierownik ZI, administrator - tel. (32) 777 49 43, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.';document.getElementById('cloakac48c7fd585b3037051ac29bc14b6567').innerHTML += ''+addy_textac48c7fd585b3037051ac29bc14b6567+'<\/a>';
Paweł Pistelok - administrator - tel. (32) 777 49 42