Projekty Planistyczne
Plany Gospodarowania Wodami
- Linda Hofman
- Odsłony: 9060
Informujemy, że przyjęte przez Radę Ministrów aktualizacje planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy zostały opublikowane w formie rozporządzeń w Dziennikach Ustaw, stając się aktami prawnymi regulującymi działania w gospodarce wodnej.
Na obszarze działania RZGW w Gliwicach obowiązują:
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1911
- Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2016 r. o sprostowaniu błędu (dot. aPGW Wisły) - http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1958/1
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1967
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Dunaju - http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1918/1
Zaktualizowane plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy stanowią dokumenty strategiczne, charakteryzujące stan wód powierzchniowych i podziemnych. Określają również cele środowiskowe dla jednolitych części wód i obszarów chronionych i wskazują kierunki oraz zadania prowadzące do osiągnięcia dobrego stanu wód. Przyjęte plany zawierają także listę inwestycji mogących pogorszyć stan wód, których realizacja jest niezbędna dla rozwoju gospodarki przy zastosowaniu kompensacji wpływu środowiskowego.
Trwają konsultacje społeczne aPGW
- Linda Hofman
- Odsłony: 9229
W ubiegłym tygodniu w regionach wodnych, administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach odbyły się spotkania konsultacyjne, dotyczące aktualizacji planów gospodarowania wodami. Kolejno w Katowicach i Gliwicach poruszano kluczowe kwestie, które znalazły się w projekcie tych dokumentów planistycznych, opracowywanych (zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną) dla obszarów dorzeczy przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Uczestnicy spotkań mieli okazję do dyskusji w gronie ekspertów. Tym co wzbudzało szczególne zainteresowanie była konieczność zdążania ku poprawie jakości wód w regionach wodnych oraz zasady derogacji dla wskazanych w projekcie dokumentu celów środowiskowych. Uczestnicy spotkań zwracali również uwagę na katalog inwestycji, które rozpatrywano pod kątem aPGW.
Równolegle z aPGW powstają prognozy oddziaływania na środowisko, które (analogicznie jak aPGW) podlegają przeglądowi i aktualizacji co 6 lat. Plany Gospodarowania Wodami zawierają m.in. charakterystykę obszaru danego dorzecza, wykaz obszarów chronionych, ustalenie celów środowiskowych dla jednolitych części wód i obszarów chronionych, podsumowanie wyników analizy ekonomicznej związanej z korzystaniem z wód oraz działań zawartych w Programie
wodno-środowiskowym kraju z uwzględnieniem sposobów osiągania ustanowionych celów środowiskowych i możliwościach odstępstw, zgodnych z Ramową Dyrektywą Wodną.
Konsultacje społeczne projektu aktualizacji planów gospodarowania wodami potrwają do 22 czerwca. Swoje uwagi do dokumentu można zgłaszać po przez formularz ze strony www.apgw.kzgw.gov.pl., www.konsultacjedlawody.pl.
Ruszają konsultacje społeczne projektu aktualizacji planów gospodarowania wodami!
- Linda Hofman
- Odsłony: 10598
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych projektu aktualizacji planów gospodarowania wodami, opracowanego przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Proces konsultacji społecznych tych jednych z najważniejszych dokumentów w gospodarce wodnej kraju, będzie trwał od 25 listopada 2014 r. do 26 maja 2015 r.
Czytaj więcej: Ruszają konsultacje społeczne projektu aktualizacji planów gospodarowania wodami!
Przybliżyliśmy zagadnienia związane z aktualizacją Planów Gospodarowania Wodami!
- Linda Hofman
- Odsłony: 11027
W miniony czwartek, 30 października, spotkaniem w Bielsku-Białej zakończył się cykl seminariów informacyjnych, poprzedzających proces konsultacji społecznych planów gospodarowania wodami w obszarach dorzeczy. Spotkania zorganizował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – państwowa jednostka budżetowa, zarządzająca wodami w regionie wodnym Małej Wisły, Górnej Odry i Czadeczki.
Celem seminariów było wprowadzenie uczestników do zagadnień planów gospodarowania wodami, objaśnienie w przystępny sposób niejasnych kwestii oraz zwrócenie uwagi na szczególnie istotne problemy, jak również usystematyzowanie tych zagadnień. Każdemu z czterech spotkań (w Katowicach, Gliwicach, Rybniku i Bielsku-Białej) towarzyszyła dyskusja, w trakcie której przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, organizacji pozarządowych, użytkownicy wód oraz mieszkańcy regionu z trzech województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego, podzielili się swoimi wątpliwościami i mieli okazję, by bliżej poznać elementy tworzące PGW, czyli podstawowe dokumenty planistyczne według Ramowej Dyrektywy Wodnej. Podlegają one przeglądowi i aktualizacji co 6 lat.
Czytaj więcej: Przybliżyliśmy zagadnienia związane z aktualizacją Planów Gospodarowania Wodami!
Do 5 listopada można zgłaszać inwestycje do aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami
- Linda Hofman
- Odsłony: 8537
Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje, że w ramach aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy istnieje możliwość zgłaszania inwestycji, które:
- w zatwierdzonych przez Radę Ministrów MasterPlanach ocenione zostały jako wpływające na nieosiągnięcie celów środowiskowych (lista nr 2) oraz jednocześnie niespełniające przesłanek art. 4.7 RDW. Powyższe dotyczy wyłącznie inwestycji/przedsięwzięć gdzie nastąpiła modyfikacja projektu umożliwiająca spełnienie wymagań art. 4.7.
- w ramach opracowywania MasterPlanów nie zostały ocenione ze względu na brak dokumentacji, a stosowne informacje obecnie są już dostępne.
Zgłoszenia należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 5 listopada 2014 r., poprzez wypełnienie formularza online, dostępnego w poniższym linku:
http://www.masterplany.mottmac.pl/kontakt/formularz-inwestycji
Spotkania informacyjne
- Tomasz Masarczyk
- Odsłony: 7748
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza na spotkania informacyjne, poprzedzające proces konsultacji społecznych aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami.
Spotkania odbędą się w:
- Katowicach w dniu 27.10.2014 r., godz. 10:00 Hotel Załęże, ul. Gliwicka 106
- Gliwicach w dniu 28.10.2014 r., godz. 10:00 Hotel Mikulski, ul. Dąbrowskiego 24
- Rybniku w dniu 29.10.2014 r., godz. 10:00 Hotel Mimoza, ul. Rymera 44
- Bielsku-Białej w dniu 30.10.2014 r., godz. 10:00 Hotel Dębowiec, al. Armii Krajowej 220
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach.
Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym
- Linda Hofman
- Odsłony: 9052
Informujemy, że przyjęte przez Radę Ministrów Plany Zarządzania Ryzykiem Powodzi na obszarach dorzeczy zostały opublikowane w formie rozporządzeń w Dziennikach Ustaw, stając się aktami prawnymi regulującymi działania w gospodarce wodnej.
Na obszarze działania RZGW w Gliwicach obowiązują:
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie przyjęcia Planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Odry - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1938/1
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie przyjęcia Planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły- http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1841/2
Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) są dokumentami planistycznymi opisującymi aktualny stan ochrony przeciwpowodziowej oraz zawierającymi katalog działań mających na celu redukcję ryzyka powodziowego na terenach zagrożonych powodzią. PZRP opracowano dla 3 obszarów dorzeczy - Odry, Wisły i Pregoły. Będą obowiązywały w cyklu 6-cio letnim, po którym nastąpi ich aktualizacja.
Rozpoczęły się konsultacje strategicznej oceny oddziaływania na środowisko PZRP
- Linda Hofman
- Odsłony: 9907
Informujemy, że na podstawie art. 39 ust. 1 i 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm.) Prezes Krajowego Zarząd Gospodarki Wodnej zawiadamia o przystąpieniu do konsultacji społecznych projektów dokumentów:
• Plan zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszaru dorzecza Wisły (w tym PZRP dla regionów wodnych Dolnej Wisły (w tym wpływ wynikający z oddziaływania morza i morskich wód wewnętrznych), Środkowej Wisły, Górnej Wisły, Małej Wisły) wraz z prognozą;
• Plan zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszaru dorzecza Odry (w tym PZRP dla regionów wodnych Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego (w tym wpływ wynikający z oddziaływania morza i morskich wód wewnętrznych), Warty, Środkowej Odry, Górnej Odry) wraz z prognozą;
• Plan zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszaru dorzecza Pregoły (w tym PZRP dla regionu wodnego Łyny i Węgorapy) wraz z prognozą.
Czytaj więcej: Rozpoczęły się konsultacje strategicznej oceny oddziaływania na środowisko PZRP
Konsultacje społeczne projektów Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym na finiszu
- Linda Hofman
- Odsłony: 9699
Jeszcze tylko do 22 czerwca w ramach trwających konsultacji społecznych projektów Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym będzie można zgłaszać uwagi do powstającej strategii.
Taka okazja miała również miejsce w miniony wtorek, 16 czerwca w Gliwicach, gdzie podczas konferencji regionalnej o powstających planach dyskutowali przedstawiciele samorządów, władz wojewódzkich i instytucji związanych z gospodarką wodną w regionach wodnych Górnej Odry i Małej Wisły.
W czasie spotkania przedstawiciele wykonawcy zaprezentowali uczestnikom efekty dotychczasowych prac dla obu regionów wodnych, będących w administracji RZGW w Gliwicach. Zaproszeni na konferencję chętnie dyskutowali i podejmowali liczne tematy, związane z pierwszym tego rodzaju dokumentem, powstającym dla całego kraju.
Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym będą obowiązywały w cyklu 6-cio letnim, po którym nastąpi ich aktualizacja. Dokumenty, nad którymi pod przewodnictwem RZGW w Gliwicach pracowali w regionach wodnych Małej Wisły i Górnej Odry reprezentanci rozlicznych podmiotów z trzech województw (śląskiego, opolskiego i małopolskiego) wyrażają kompleksowe podejście do zagadnienia ryzyka powodzi m.in. zapobieganie, przygotowanie do wezbrania, ochronę, wczesne ostrzeganie. Szczegóły dotyczące projektu PZRP dla regionów wodnych oraz informacje o udziale w konsultacjach społecznych znajdują się na stronie www.powodz.gov.pl.
Obradowały Komitety Sterujące Regionu Wodnego Małej Wisły i Górnej Odry
- Linda Hofman
- Odsłony: 15131
Spotkaniem Komitetów Sterujących Regionów Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry w dniach 24 i 25 listopada 2014r. zakończyły się przewidziane na ten rok obrady organów, opracowujących Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) dla naszych regionów wodnych.
Począwszy od spotkania otwierającego, które odbyło się 5 września w Katowicach, regularnie pracowały Zespoły Planistyczne Zlewni i Grupy Planistyczne, których członkowie: reprezentanci miast i gmin, zainteresowanych instytucji i środowisk, przedstawiciele licznych instytucji z terenu województwa śląskiego, opolskiego i małopolskiego, pod przewodnictwem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach proponowali rozwiązania, mające na celu zarządzanie ryzykiem powodziowym.
W ostatni poniedziałek i wtorek w czasie posiedzeń Komitetów Sterujących Regionów Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry, którym przewodniczy dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Tomasz Cywiński poznano stan prac nad powstającymi „Niezawodnymi planami”. W obradach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich, Urzędów Marszałkowskich, Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz pracownicy RZGW w Gliwicach, którym zaprezentowano analizę zidentyfikowanych zagrożeń i zdiagnozowanych problemów oraz miejsc newralgicznych w Regionach Wodnych, wyznaczonych na podstawie map zagrożenia i ryzyka powodziowego. W trakcie posiedzenia Komitetów Sterujących omówiono także instrumenty prawno-finansowe (ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia powodzi, zasady gospodarowania obszarami narażonymi na niebezpieczeństwo powodzi, kompensacja oddziaływań społecznych związanych z realizacją inwestycji przeciwpowodziowych), instrumenty analityczne (m.in. system gromadzenia i analizowania danych o przebiegu powodzi, zagrożeniach, szkodach i stratach) oraz instrumenty informacyjne i edukacyjne, których rolą będzie wpieranie zarządzania ryzykiem powodziowym.
Czytaj więcej: Obradowały Komitety Sterujące Regionu Wodnego Małej Wisły i Górnej Odry
Podkategorie
Strona 1 z 2