banerek

Uprzejmie informujemy, że poniżej opublikowane treści zachowują aktualność na dzień 31 grudnia 2017 r. i dotyczą poprzednika prawnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Polecamy Państwa uwadze stronę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem www.wody.gov.pl.

 

Otworzymy Wam Wrota!
Dzień otwarty na śluzach Kanału Gliwickiego.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza na dzień otwarty na śluzach Kanału Gliwickiego w Rudzińcu i Kłodnicy. Miłośnicy hydrotechniki, wodniacy i mieszkańcy regionu, ciekawi obiektów na co dzień zamkniętych od strony lądu nie zawiodą się. Wszystko dlatego, że zarządca tej drogi wodnej w ciągu dwóch dni udostępni wybrane śluzy zwiedzającym.Obiekty hydrotechniczne w Kłodnicy i Rudzińcu będzie można zwiedzić 13 maja (w piątek). Wówczas te dwie śluzy będą dostępne dla grup szkolnych i akademickich. Uczniowie i studenci zwiedzą wybraną z nich z operatorami, by z bliska zobaczyć maszynownię i sterownię śluzy. Będzie można przyjrzeć się zwykle ukrytym przed widokiem publicznym zakamarkom i urządzeniom, które wprawiają w ruch potężną maszynerię i poznać barwną historię Kanału Gliwickiego.

Z kolei 14 maja (w sobotę), śluza Kłodnica, która skrywa swój nietuzinkowy potencjał za gęstą ścianą lasu, będzie dostępna od strony lądu dla indywidualnych zwiedzających.

Już od godz. 9.00 wszyscy chętni, którzy zarezerwują bezpłatne wejściówki zwiedzą zakamarki tej największej na Kanale Gliwickim śluzy i odkryją tajemnice budowli hydrotechnicznej. 14 maja zwiedzający wyruszą również w rejs statkiem pasażerskim po Kanale Gliwickim, by doświadczyć śluzowania, zobaczyć śluzę i jej otoczenie od strony wody, a po rejsie opatrzonym komentarzem kapitana wrócić na teren śluzy.

Śluzy Kanału Gliwickiego będą udostępnione 13 i 14 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Prezentowane przez RZGW w Gliwicach śluzy w Rudzińcu i Kłodnicy przeszły proces modernizacji, który zakończył się wiosną minionego roku. Prace modernizacyjne o podobnym zakresie są kontynuowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na śluzach w Łabędach i Dzierżnie. Dzień Otwarty Funduszy Europejskich pozwoli mieszkańcom regionu uzyskać wyobrażenie o finalnym efekcie realizacji projektu modernizacji Kanału Gliwickiego.

Aby wziąć udział w wydarzeniach na śluzach Kanału Gliwickiego należy zarezerwować bezpłatną wejściówkę w RZGW Gliwice pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegóły są dostępne w załączonych plikach, na: www.dniotwarte.eu.pl oraz pod nr tel.: 32 777 49 56.


Regulamin Uczestnika Dni Otwartych na Kanale Gliwickim

Serdecznie zapraszamy!