banerek

Uprzejmie informujemy, że poniżej opublikowane treści zachowują aktualność na dzień 31 grudnia 2017 r. i dotyczą poprzednika prawnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Polecamy Państwa uwadze stronę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem www.wody.gov.pl.

 

Kanał Gliwicki stanowi istotną część Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wraz z sześcioma śluzami umożliwiającymi żeglugę od lat 30-tych minionego wieku łączy Górny Śląsk z Odrą. Jest położony w dolinie rzeki Kłodnicy na odcinku od Gliwic do Kędzierzyna Koźla, na terenie województw śląskiego i opolskiego. Blisko 42 km długości tej drogi wodnej umożliwiają żeglugę transportową i turystyczną. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – administrator Kanału Gliwickiego rozpoczął właśnie kolejny sezon nawigacyjny.


Po zimowej przerwie już 18 kwietnia na wodach kanału pojawią się jednostki pasażerskie i barki transportowe. Podobnie jak w minionych latach, począwszy od 1 maja aż do końca października przeprawa Kanałem Gliwickim będzie możliwa 7 dni w tygodniu w godz. od 6.00 do 22.00. W tym czasie, pokonujący drogę wodną na odcinku z Gliwic do Kędzierzyna-Koźla będą mogli zobaczyć, jak zmieniają się zlokalizowane na niej obiekty. Uwagę wodniaków zwrócą zmodernizowane śluzy w Rudzińcu i Kłodnicy (ukończone w 2015 r.). Mimo, że prace remontowe w ramach drugiej fazy I etapu projektu pn. „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej” trwają jeszcze na śluzach w Łabędach i Dzierżnie, są prowadzone w taki sposób, by nie uniemożliwiać żeglugi. W ubiegłym roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wyremontował także jaz Kanału Gliwickiego w Ujeździe.
Dodatkowo, za sprawą inicjatyw planowanych przez RZGW w Gliwicach rozpoczynający się sezon nawigacyjny będzie szczególnie atrakcyjny dla mieszkańców regionu, wodniaków i miłośników hydrotechniki, czy industrialu.
Wszystko dlatego, że RZGW przygotowuje dwa duże wydarzenia, dzięki którym zostaną otwarte bramy śluz w Rudzińcu i Kłodnicy, tak by zainteresowani takimi obiektami mogli je zobaczyć również od strony lądu. Na co dzień nie jest to możliwe, ponieważ ze względu na swoje funkcje, śluzy Kanału Gliwickiego są zamknięte dla osób z zewnątrz i można je oglądać tylko od strony wody. Pierwsza okazja w tym roku, by wspólnie z obsługą śluz przyjrzeć się z bliska maszynerii, która wprawia w ruch potężne wrota, poznać zasady działania urządzeń hydrotechnicznych, zaznajomić się z barwną historią Kanału Gliwickiego i znaczeniem środków unijnych dla zachowania sprawności infrastruktury, takiej jak ta, będzie prawdopodobnie już w maju, a następnie 11 czerwca. W drugą sobotę miesiąca Kanał Gliwicki i rudziniecka śluza, jako Obiekt Zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2016 weźmie udział w Festiwalu Szlaku Zabytków Techniki.
Ubiegłoroczny udział Kanału Gliwickiego w INDUSTRIADZIE dowiódł dużego zainteresowania mieszkańców regionu tą drogą wodną i przyczynił się do ożywienia żeglugi Kanałem, zwłaszcza tej turystycznej.
Aktualne komunikaty, informujące o warunkach nawigacyjnych na drogach wodnych w administracji RZGW w Gliwicach są dostępne na stronie internetowej, pod adresem: http://gliwice.rzgw.gov.pl/index.php/pl/szlakizeglowne/komunikaty.