banerek

Uprzejmie informujemy, że poniżej opublikowane treści zachowują aktualność na dzień 31 grudnia 2017 r. i dotyczą poprzednika prawnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Polecamy Państwa uwadze stronę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem www.wody.gov.pl.

 

 

 

 

 

Spotkajmy się na krańcach INDUSTRIADY!
Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim zaprasza!

 

 

 

 

 

 

 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach w czasie tegorocznego Festiwalu Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2015, zaprezentuje mieszkańcom regionu Kanał Gliwicki – Obiekt Zaprzyjaźniony Festiwalu. Dzień taki, jak sobota 13 czerwca zdarza się rzadko, ponieważ wszystkie obiekty hydrotechniczne na tej drodze wodnej są w stałej eksploatacji i wstęp na ich teren nie jest możliwy. W drugą sobotę czerwca RZGW otworzy jednak śluzę w Rudzińcu dla odwiedzających. Będzie można wówczas, podążając w ślad za operatorami śluzy zobaczyć na co dzień ukryte przed widokiem publicznym zakamarki i urządzenia, które wprawiają w ruch potężną maszynerię. Zwiedzający wyruszą również w rejs statkiem pasażerskim po Kanale Gliwickim, by doświadczyć śluzowania, zobaczyć śluzę i jej otoczenie od strony wody, a po rejsie opatrzonym komentarzem kapitana wrócić na teren śluzy, gdzie zaplanowano kolejne propozycje. Na najmłodszych pasjonatów idnustrialu będzie czekał wodny park atrakcji nad Kanałem Gliwickim, gdzie dzieci i młodzież m.in. wezmą udział w grze wielkoformatowej, warsztatach naukowych i artystycznych, sprawdzą w jaki sposób woda wytwarza energię, jak powstaje wir wodny, spróbują swoich sił rywalizując w wyścigu statków. Ponadto będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia i zobaczyć mini wystawę infografiki, przedstawiającej Kanał Gliwicki i obiekty RZGW w Gliwicach. W czasie wizyty na śluzie będzie można nasycić nie tylko wzrok i ducha – pojawi się też coś dla ciała. Wydarzeniom w Rudzińcu będzie się przypatrywać Radio Fest i Radio CCM, by ze swojego mobilnego radio-wozu na bieżąco zdawać relację na swoich falach. Uczestnicy będą mieli okazję, by pozdrowić swoich bliskich i zajrzeć do wnętrza wozu satelitarnego.


Śluza Rudziniec, jako miejsce, gdzie będą się odbywały wydarzenia specjalne jest unikatowa w skali pozostałych na terenie województwa śląskiego. Oddalona tylko o 2 km od Opolszczyzny posiada bowiem zachowane pierwotne mechaniczne układy napędu. Dla odwiedzających dostępne będą m.in. wnętrza budynków technicznych: sterowni i maszynowni.
Śluza w Rudzińcu została poddana kompleksowym pracom remontowym w ramach projektu „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach – przystosowanie do III klasy drogi wodnej”, finansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Kanał Gliwicki, na którym znajduje się śluza Rudziniec od blisko 80-ciu lat pełni istotną rolę transportową. Powstawał w latach 1934-1938, gromadząc wokół siebie ówczesnych przedsiębiorców i okolicznych mieszkańców. Leży w dolinie rzeki Kłodnicy na odcinku od Gliwic do Kędzierzyna Koźla, na terenie województw śląskiego i opolskiego. Biegnie od rzeki Odry w Kędzierzynie Koźlu do portu w Gliwicach. Jego ogólna długość to 40,6 km. Różnicę skrajnych stanowisk, wynoszącą 43,6 m pokonuje się za pomocą 6 bliźniaczych śluz: trzech w woj. opolskim: Kłodnica, Nowa Wieś, Sławęcice i trzech w woj. śląskim: Rudziniec, Dzierżno i Łabędy.
Dzięki niemu Górny Śląsk utrzymał dostęp do morza (wcześniej zapewnił go Kanał Kłodnicki) a innowacyjna myśl technologiczna i walory przyrodnicze przez całe lata przyciągały uwagę artystów, inspirowały filmowców. Swój koncert w 1996 r. dał m.in. na nim zespół Kult. Mimo, że Kanał lata świetności ma już za sobą wciąż budzi uznanie sprawnością funkcjonowania. Obiekty tej drogi wodnej, choć nie wszystkie są zabytkami, często jeszcze posiadają część oryginalnego wyposażenia z czasów budowy i oddają charakter minionej już epoki. Będąc świadkiem tamtych wydarzeń, obcych i dalekich zwłaszcza młodemu pokoleniu, pozwalają uzyskać wyobrażenie o myśli technologicznej ówczesnych inżynierów.
Udział w wydarzeniach, takich jak Święto Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADA 2015 będzie niepowtarzalną okazją, kiedy mieszkańcy Śląska będą mogli wejść na teren zmodernizowanej śluzy Rudziniec, reprezentującej Kanał Gliwicki i tym samym zawitać na kraniec INDUSTRIADY.

 

Wstęp na obiekt i możliwość skorzystania z większości przygotowanych atrakcji jest bezpłatny. Jednak ponieważ ilość miejsc jest ograniczona należy wcześniej zarezerwować wejściówkę. Szczegółowe informacje oraz tryb rezerwacji są dostępne w programie wydarzeń specjalnych - poniżej.

 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami programu wydarzeń specjalnych:LINK

Regulamin wydarzeń


 

 

"Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko"