banerek

Uprzejmie informujemy, że poniżej opublikowane treści zachowują aktualność na dzień 31 grudnia 2017 r. i dotyczą poprzednika prawnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Polecamy Państwa uwadze stronę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem www.wody.gov.pl.

 

Remont zabytkowej śluzy Koźle na rzece Odrze dobiegł końca. Oznacza to, że w nadchodzącym sezonie żeglugowym ta turystyczna atrakcja regionu będzie służyć wodniakom. Warta ponad 1,5 mln zł inwestycja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach poprawi bezpieczeństwo na tej drodze wodnej a także usprawni przeprawę. Za sprawą prowadzonych prac, uzgodnionych z konserwatorem zabytków, śluza zmieniła swoje oblicze. Na wrotach górnych pojawiło się nowe poszycie, zakonserwowane zostały wrota dolne i górne, nowe jest też ich uszczelnienie. Wykonawca przeprowadził także m.in. pogłębienie kanału odpływowego i dopływowego. Wszystko to oznacza, że po trwających 6 miesięcy pracach remontowych obiekt zyskał pełną sprawność techniczną i z rozpoczęciem sezonu żeglugowego bezpiecznie będą mogły powrócić w to miejsce rejsy pasażerskie.

To ważna informacja dla regionu, gdyż śluza Koźle w każdym sezonie cieszy się dużym zainteresowaniem. Choć była remontowana po powodzi w 1997 r., okazało się, że konieczne są kolejne prace. Wszystko po to, by bezpiecznie można było z niej korzystać i by nie stanowiła zagrożenia w czasie wezbrania. Ponieważ prace przebiegały sprawnie, śluza będzie otwarta dla żeglugi już w nadchodzącym sezonie nawigacyjnym.