Drukuj
Kategoria: Archiwum Aktualności
Odsłony: 5539

Już od pierwszych dni maja Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach rozpocznie żeglugę na Kanale Gliwickim. Szlak wodny będzie dostępny 7 dni w tygodniu, począwszy od 1 maja aż do 30 września. Na długości ok. 41 km, w obszarze 6 śluz RZGW będzie prowadził obsługę transportową i turystyczną. Oznacza to, że Kanał Gliwicki
w tym sezonie żeglownym będzie pełnił istotną rolę, obsługując podróżnych i barki transportowe. Dzięki otwarciu przeprawy również w weekendy, Kanał Gliwicki, zwłaszcza w lecie będzie atrakcją turystyczną dla mieszkańców całej aglomeracji.
Statki wożące turystów i barki transportowe będą mogły kursować po Kanale Gliwickim przez cały tydzień w godz. od 6.00 do 22.00. Dostępne dla ruchu będą wszystkie z 6 śluz, choć cztery z nich przechodzą modernizację. Prowadzone na nich prace nie utrudnią żeglugi.
Kanałem Gliwickim można popłynąć np. do pobliskich Pławniowic lub Dzierżna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wyruszyć w dalszy rejs np. do Wrocławia. Nie lada atrakcją, wcale nie tylko dla najmłodszych jest już samo śluzowanie na jednej ze śluz Kanału, dzięki któremu pokonuje się różnice wysokości na rzece. Również obserwacja przyrody będzie cennym doświadczeniem, a czas spędzony na łonie natury to przyjemność dla całej rodziny.
Przeprawę Kanałem Gliwickim umożliwia 6 śluz. Cztery z nich: śluza Łabędy, Dzierżno, Rudziniec i Kłodnica obecnie przechodzą modernizację, która usprawni transport rzeczny na Odrze. RZGW w Gliwicach oczekuje również na dofinansowanie modernizacji śluzy Sławęcice i Nowa Wieś. Gliwicki Zarząd Gospodarki Wodnej ma w planach także pogłębienie i odmulenie dna Kanału, dzięki czemu możliwy będzie w szerokim wymiarze transport rzeczny.