Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – administrator Kanału Gliwickiego w miniony piątek (19 maja) i sobotę (20 maja) zaprosił grupy szkolne i mieszkańców regionu do zwiedzania jednego z obiektów na tej drodze wodnej – śluzy Rudziniec, która zwykle nie jest dostępna od strony lądu.
Wycieczka po zakamarkach śluzy, garść ciekawych informacji o unikatowym obiekcie hydrotechnicznym, barwne opowieści o historii Kanału Gliwickiego i jego przyszłości, rejsy statkiem pasażerskim i wiele innych atrakcji niezawodnie skusiły mieszkańców regionu do wizyty na rudzinieckiej śluzie.

Od wczesnego poranka do późnego popołudnia obsługujący śluzę wcielali się w rolę przewodników po obiekcie, by łącznie przyjąć ponad 500 osób, zainteresowanych żeglugą, historią Kanału Gliwickiego, zasadami działania śluzy, mechanizmami napędzającymi 88-tonowe wrota komór, czy przyrodą nad drogą wodną.
Nie zabrakło też najmłodszych zwiedzających, którzy bacznie śledzili każdy ruch operatorów urządzeń. Jednak bez względu na wiek, dla wszystkich którzy odwiedzili rudziniecka śluzę nietuzinkowym doświadczeniem było śluzowanie. Zwiedzający, przekornie wpuszczeni w Kanał, przekonali się na czym polega śluzowanie, jak przebiega ten proces, z sprawą którego pokonuje się różnicie poziomów wysokości na całej drodze wodnej.
Powszechny zachwyt zwiedzających wzbudził występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. Od młodzieży, wykonującej swój program – podobnie jak od rudzinieckiej śluzy – oczu nie można było oderwać. Na tym atrakcje się nie kończyły, a wszystko dlatego, że w programie organizatora znalazła się jeszcze wizyta na pokładzie jednostki szkoleniowej „Major Sucharski” – jednej z większych o tym charakterze, pływających po wodach Kanału Gliwickiego. Nie zawiodły się też dzieci, na które czekały warsztaty tematyczne. Zajęcia dla maluchów umilały czas oczekiwania na rejs statkiem. Dorośli mogli odpocząć po trudach zwiedzania w strefie leżaków.
Nad bezpieczeństwem zwiedzających czuwały służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, drużyna WOPR z Przeczyc oraz Funkcjonariusze z patrolu motorowodnego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, którzy doskonalili swoje umiejętności i zarazem pierwszy raz w tym roku, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, wyruszyli ze sprzętem na wodę.

W 2015 r. na śluzie Rudziniec zakończyły się prace remontowe w ramach projektu „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach – przystosowanie do III klasy drogi wodnej”, finansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, za sprawą którego m.in. możliwe będzie dalsze bezpieczne i sprawne korzystanie z obiektów Kanału Gliwickiego. Dlatego też możliwość zwiedzania obiektu od strony lądu odbywała się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W czasie modernizacji przebudowano i wyremontowano odcinki awanportów, komór śluzy oraz zajęto się rekonstrukcją betonów głów dolnych i górnych wraz z dnem śluzy. Wykonano również remont części podziemnej i nadziemnej budynku sterowni oraz czterech maszynowni zlokalizowanych na głowach śluzy. Powstała nowa konstrukcja komory wlotowej wraz z kanałem obiegowym i dwa pomosty w awanporcie dolnym umożliwiające załogom zejście na ląd z punktami poboru wody i energii. Obiekt wyposażono w nowoczesną instalację elektryczną, teletechniczną i elektroniczną. Do jej wykonania zużyto ponad 18 km kabli i światłowodów. Śluza zyskała nowy system monitoringu i elektronicznego sterowania.
Oprócz prac bezpośrednio na śluzie wykonano również sieć dróg i nawierzchni wokół obiektu oraz poprowadzono nowe przyłącza kanalizacyjne i wodociągowe. Wzmocniono grunt i uporządkowano teren wzdłuż budowli.
Wartość przeprowadzonych robót to ponad 26,5 mln zł. netto (32,6 mln zł brutto).
Prace o podobnym zakresie (II faza I etapu projektu modernizacji), realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 trwają na śluzach Kanału Gliwickiego w Łabędach i Dzierżnie. Obiekt w Rudzińcu stanowi reprezentatywny przykład efektów, które Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach uzyska po zakończeniu modernizacji śluz Kanału Gliwickiego.


Wszystkim, którzy odwiedzili śluzę Kanału Gliwickiego w Rudzińcu serdecznie dziękujemy, że byli z nami!