Zaproszenie na Dzień otwrty funduszy Europejskich na kanale Gliwickim

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza na dzień otwarty na śluzie Kanału Gliwickiego w Rudzińcu. Miłośnicy hydrotechniki, wodniacy i mieszkańcy regionu, ciekawi obiektów na co dzień zamkniętych od strony lądu nie zawiodą się. Wszystko dlatego, że zarządca tej drogi wodnej udostępni rudziniecką śluzę zwiedzającym przez dwa dni.
19 maja (w piątek) obiekt hydrotechniczny w Rudzińcu będzie dostępny dla grup szkolnych i akademickich. Uczniowie i studenci zwiedzą śluzę od strony lądu z operatorami, by z bliska zobaczyć maszynownię i sterownię śluzy. Będzie można przyjrzeć się zwykle ukrytym przed widokiem publicznym zakamarkom i urządzeniom, które wprawiają w ruch potężną maszynerię i poznać barwną historię Kanału Gliwickiego. 
Z kolei 20 maja (w sobotę), śluza Rudziniec, będzie dostępna od strony lądu dla indywidualnych zwiedzających.
- Już od godz. 9.00 wszyscy chętni, którzy zarezerwują bezpłatne wejściówki zobaczą zakamarki tej nietuzinkowej śluzy na Kanale Gliwickim i odkryją tajemnice budowli hydrotechnicznej. Na najmłodszych będą czekały liczne atrakcje, w tym warsztaty tematyczne, w czasie których po okiem opiekunów i wychowanków Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, dzieci wcielą się np. w rolę pirata. Nie lada gratką będzie możliwość wejścia na pokład jednostki szkoleniowej „Major Sucharski”, jednej z największych jakie pływają po wodach Kanału Gliwickiego, która zacumuje przy nabrzeżu rudzinieckiej śluzy – wylicza Linda Hofman, rzecznik prasowa RZGW w Gliwicach i dodaje:
- odwiedzający, 20 maja wyruszą również w rejs statkiem pasażerskim po Kanale Gliwickim, by doświadczyć śluzowania, zobaczyć śluzę i jej otoczenie od strony wody, a po rejsie opatrzonym komentarzem kapitana wrócić na teren śluzy.
Śluza Kanału Gliwickiego w Rudzińcu będzie udostępniona 19 i 20 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Prezentowany przez RZGW w Gliwicach obiekt przeszedł proces modernizacji, który zakończył się w 2015 r. Prace modernizacyjne o podobnym zakresie są kontynuowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na śluzach w Łabędach i Dzierżnie. Dzień Otwarty Funduszy Europejskich pozwoli mieszkańcom regionu uzyskać wyobrażenie o finalnym efekcie realizacji projektu modernizacji Kanału Gliwickiego.
Aby wziąć udział w wydarzeniach na śluzach Kanału Gliwickiego należy zarezerwować bezpłatną wejściówkę w RZGW Gliwice pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej pod adresem: www.gliwice.rzgw.gov.pl, oraz na: www.dniotwarte.eu oraz pod nr tel.: 32 777 49 56.


Regulamin