banerek

Uprzejmie informujemy, że poniżej opublikowane treści zachowują aktualność na dzień 31 grudnia 2017 r. i dotyczą poprzednika prawnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Polecamy Państwa uwadze stronę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem www.wody.gov.pl.

 

Zabezpiecza przed powodziami tereny położone w dolinie rzeki Przemszy, magazynuje wodę na wypadek jej niedoborów w czasie suszy, korzystają z niego wędkarze, wodniacy i turyści – zbiornik wodny Przeczyce, bo o nim właśnie mowa,po 53 latach eksploatacji zostanie zmodernizowany.

 

Zbiornik w Przeczycach, administrowany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, oddano do użytku w 1963 r. Od tego czasu przechodził jedynie niezbędne prace remontowo-konserwacyjne. Ma powierzchnię bliską 5 km2 i pojemość bez mała 21 mln m3, co zapewnia rezerwę powodziową 10 mln m3. Jednak nadszarpnięte zębem czasu poszczególne elementy zbiornika nie pozwalały na pełne wykorzystanie jego możliwości retencyjnych. Będzie to możliwe dzięki realizacji projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodnej zespołu zbiorników Przeczyce, Kuźnica Warężyńska i Pogoria oraz modernizacja obiektów przeciwpowodziowych doliny Przemszy, woj. śląskie – etap I Zbiornik Przeczyce”.
W ramach II części prac modernizacyjnych (pierwszą, polegającą m.in. na budowie kurtyny drenażowej, zrealizowano w okresie od września 2014 r. do września 2015 r.), które rozpoczną się w kwietniu br. i potrwają do wiosny 2017 r. wyremontowane zostaną m.in. ekran zapory, upusty denne, budynek wieży spustów, przelew powierzchniowy oraz inne elementy zbiornika.
Kluczowym dla uzyskania pełnej zdolności piętrzenia zbiornika, a tym samym zminimalizowania ryzyka powodzi w dolinie rzeki Przemszy i zgromadzenie jej zapasu na wypadek suszy jest przeprowadzenie szeroko zakrojonych prac w obrębie zapory przeczyckiego rezerwuaru. Konieczne jest m.in. ponowne wyprofilowanie płyt odwodnych zbiornika oraz remont spustów dennych. By możliwe było ich prawidłowe przeprowadzenie musimy obniżyć poziom zwierciadła wody w zbiorniku o 1,3 m (do rzędnej 285,7 m n.p.m.).
Niższy poziom zwierciadła wody będzie utrzymywany do zakończenia głównych prac modernizacyjnych, co nastąpi w marcu 2017 r. Taki stan rzeczy może wiązać się z niedogodnościami i być odczuwalny głównie w sezonie letnim.
Koszt realizacji II części zadania to ponad 15,6 mln zł. Całość robót, realizowanych w ramach projektu została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.